Kierunki i profile na rok szkolny 2009/2010 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnem
Języki obce będą nauczane w systemie międzyoddziałowym według stopnia zaawansowania znajomości:
1 grupa podstawowa (dla początkujących)
2 grupa podstawowa dla kontynuujących naukę
3 grupa rozszerzona dla kontynuujących naukę
Zajęcia z wychowania fizycznego w wymiarze 1 godziny tygodniowo będą realizowane w systemie klasowo-lekcyjnym, natomiast 2 godziny uczeń będzie realizował zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w poszczególnej dyscyplinie sportowej:
lekkoatletyka dz/ ch,
piłka koszykowa dz/ ch,
piłka nożna ch,
taniec sportowy dz,
piłka siatkowa dz/ ch,
piłka ręczna dz/ ch,
aerobik dz.
LICEUM
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
Nauka trwa : 3 lata ( na podbudowie gimnazjum)
Edukacja w liceum po gimnazjum trwa 3 lata, uczniowie realizują program ogólny, który daje możliwość wszechstronnego rozwoju. Po ukończeniu nauki uczeń otrzymuje świadectwo ukończenia Liceum Ogólnokształcącego oraz ma możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego. Następnie może kontynuować naukę na studiach na dowolnie wybranym kierunku.
Proponujemy następujące profile :
-administracyjno-penitencjarny, uczeń będzie kształcony w dziedzinach prawa penitencjarnego, pedagogiki penitencjarnej, psychologii, elementów prawa, kryminologii;
-wojskowo-logistyczny, uczniowie będą mieli rozszerzony program z historii i wiedzy o społeczeństwie, język obcy z terminologią wojskową, młodzież będzie uczyła się strzelania, musztry i samoobrony, ponadto będzie odbywała zajęcia na terenie jednostki wojskowej, które będzie prowadziła wykwalifikowana kadra;
-liceum ogólnokształcące (z rozszerzeniem) oprócz nauki przedmiotów ogólnokształcących uczniowie będą mogli wybrać rozszerzenie przedmiotowe według zainteresowań.
TECHNIKUM
TECHNIKUM INFORMATYCZNE
Zawód : technik informatyk Nauka trwa : 4 lata (na podbudowie gimnazjum)
Nauka oparta jest na podbudowie programowej gimnazjum. Technikum daje wykształcenie średnie ogólne zawodowe i zawodowe z możliwością uzyskania świadectwa dojrzałości. W procesie kształcenia uczniowie uzyskują wiedzę w zakresie przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych , takich jak: podstawy technik informacyjnych, urządzeń techniki komputerowej, oprogramowania, zarządzania bazami danych, aplikacji internetowych, grafiki komputerowej i multimedialnej. Nauka kończy się obroną pracy dyplomowej albo egzaminem z wiodących przedmiotów zawodowych. Po pomyślnej obronie pracy dyplomowej albo zdanym egzaminie z przedmiotów zawodowych Słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły, kwalifikacje zawodowe i może legitymować się tytułem technika informatyka.
TECHNIKUM EKONOMICZNE
Zawód : technik ekonomista Nauka trwa : 4 lata (na podbudowie gimnazjum)
Nauka oparta jest na podbudowie programowej gimnazjum. Technikum daje wykształcenie średnie ogólne zawodowe i zawodowe z możliwością uzyskania świadectwa dojrzałości. W procesie kształcenia uczniowie uzyskują wiedzę w zakresie przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, takich jak : zasady rachunkowości, podstawy ekonomii, marketing, elementy prawa, technika biurowa i innych. Tytuł zawodowy (technik ekonomista) uzyskuje uczeń po zdaniu z wynikiem pozytywnym egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, obejmujące materiał nauczania z kierunkowych przedmiotów zawodowych. Nie jest to jednak warunkiem ukończenia szkoły. Absolwent ma możliwość dalszego kształcenia na studiach lub podjęcia pracy zawodowej.
ZASADNICZA SZKOłA ZAWODOWA
ZASADNICZA SZKOłA ZAWODOWA
Nauka trwa: 2 lub 3 lata w zależności od wyboru określonego zawodu (na podbudowie gimnazjum)
Nauka oparta jest na podbudowie programowej gimnazjum. W procesie kształcenia w liceum zawodowym uczeń zdobywa wiedzę teoretyczną z przedmiotów ogólnokształcących. W ciągu roku szkolnego odbywa również kurs z zakresu teoretycznych przedmiotów zawodowych nauczanych w szkołach zasadniczych. Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia szkoły jest uzyskanie pozytywnej oceny z zajęć praktycznych i teoretycznych. Uczeń na początku roku szkolnego dokonuje wyboru danego zawodu oraz nawiązuje pierwszą umowę o pracę z pracodawcą.
Kwalifikacje zawodowe uzyskuje się z chwilą pomyślnego zdania egzaminu zawodowego
Oto lista przykładowych zawodów w cyklu nauki 3 - letniej:
- mechanik pojazdów samochodowych,
- tapicer,
- fryzjer,
- murarz,
-rzeźnik; wędliniarz
- stolarz.
Lista przykładowych zawodów w cyklu nauki 2 letniej:
- kucharz małej gastronomii,
- posadzkarz,
- lakiernik,
- sprzedawca,
- malarz; tapeciarz.
Powrot do strony glownej |
|